Okruh ledvin

Okruh ledvin a močového měchýře

K předpovědi počasí dnes už mnoho lidí nepotřebuje žádné rosničky. Včasným ukazatelem nadcházející zimy je často zánět močového měchýře, který se ke slovu začíná hlásit s každým mírnějším mrazíkem.  Pokud se jedná o jednorázovou záležitost, můžeme si zkusit pomoci sami s využitím ledvinových čajů, brusinek příp. dostupných léků. Jestliže bolesti, pálení či řezání při močení neustupují je vždy na místě vyhledat lékaře.

Situace je trochu jiná, pokud se nám záněty vrací. Dávno jsme poučení, že na promrzlých stráních vysedávat nemáme, vždy nosíme papuče a dbáme i na svůj pitný režim. A i přesto se naše močové ústrojí začne vždy znovu ozývat. V takovém případě je nejvyšší čas věnovat trochu pozornosti okruhu ledvin a močového měchýře.

Okruh ledvin a močového měchýře

Photo Credit: Hey Paul Studios via Compfight cc
 

Ledviny mají vliv i na kosti, klouby a pohlavní orgány

Ledviny očišťují krev od různých odpadních a jedovatých látek a podle čínské medicíny mají v těle klíčovou úlohu. Vzhledem k tomu, že představují mateřský orgán, závisí na jejich stavu v rámci tohoto okruhu i kondice orgánů tzv. dceřiných.  Mezi ty patří např. močový měchýř, močová trubice, klouby, kosti, děloha, mícha, prostata, štítná žláza, vaječníky, vejcovody, vlasy, chlupy, zuby, uši apod.

Podle čínské medicíny jsou ledviny hlavním orgánovým zástupcem zimního období. Jejich činnost je ale zvýšená nejen koncem roku, ale také v podvečer každého dne mezi 17-19hodinou. S ledvinami je tradičně spojován element vody a je jim často připisována tmavě modrá a černá barva.

Podívejme se nyní podrobněji na to, kudy vede meridián ledvin. Začátek najdeme na spodní straně chodidla u malíčku. Dráha dále pokračuje směrem nahoru, podél vnitřní strany lýtek a stehen, přes břicho, hruď až pod hrbolky klíčních kostí. Můžeme si tedy povšimnout, že ledviny přímo ovlivňují zejména orgány, přes které přímo procházejí.  Souvislost mezi ledvinami, pohlavními orgány a bolestmi v kolenou proto není ničím překvapujícím.

 meridián ledvin detoxikace

Močový měchýř

Dráha močového měchýře začíná na vnitřní straně víček, prochází čelem a pokračuje přes temeno až na záda. Zde se rozdvojuje a pokračuje podél páteře až dolů k nohám, kde na vnější straně malíčku končí.

Co se týče orgánových hodin, tak čas močového měchýře předchází času ledvin. A začíná tak už v odpoledních hodinách s vrcholem mezi 15 – 17 hodinou.

 okruh močového měchýře